Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.10.2015 13:16 - ВЛИЯНИЕ НА АРОМАТИТЕ
Автор: ivankakirova Категория: Други   
Прочетен: 1123 Коментари: 0 Гласове:
1



                               ВЛИЯНИЕ НА АРОМАТИТЕ

 

          Доказано е въздействието на миризмите – особено върху нервно-психическата сфера на човека. Ароматът на чистота и свежест както на жилището, така и на самия човек, е в основата на всички благотворни обонятелни възприятия. Към него се прибавят приятни и леки миризми на есенции, парфюми, сапуни и др., подбрани индивидуално според вкуса.

                              Какво е ароматерапия?

Широкият спектър от различни аромати, особено на растителни есенции, оказват влияние върху физиологичните функции на организма, а някои от тях са със специфичен лечебен ефект. Лечението с аромати, наречено ароматерапия, напоследък се развива все повече като природосъобразен метод. Благотворен е ефектът на букет от аромати на цветя, треви и дървета сред естествената природна среда.

Например в Сочи са създадени специални оранжерии с цветя и билки за лекуване на различни заболявания, особено на централната нервна и дихателна система.

Много от растенията освен с миризмата си въздействат върху нас и с особени летливи вещества, наречени фитонциди. Това са природни антибиотици, които унищожават или потискат растежа на много вируси, бактерии и гъбички. Повечето растения произвеждат фитонциди, действащи на разстояние поради летливостта им. Особено изразени бактерицидни /унищожителни за бактериите/ свойства имат фитонцидите на бора, кедъра, евкалипта, хвойната, портокаловото дърво и др. Затова пребиваването в иглолистни гори е много здравословно, особено при дихателни заболявания, понеже въздухът е стерилен Фитонцидите като съставна част на етеричните масла с приятен аромат се съдържат в розата, лавандулата, мащерката, ментата, здравеца, лимона, лайката и пр. Фитонциди излъчват също чесъна, алоето, хряна, лука, копривата, спанака, ряпата и др.

                              Растителни есенции

Най-съществен източник на ароматни лечебни и физиологични въздействия са растителните есенции. Те представляват сложни комплекси с различни съставни части. От значение са съдържащите се в есенциите биологично-активни  вещества: етерични масла, растителни хормони, терпени, естери, кетони, алкохоли, фитонциди и др.

Защо ароматите трябва да се прилагат умерено?

Употребата на ароматите на различни есенции трябва да бъде умерена. Прекален високите дози и продължителната употреба, особено на цитрусови масла /портокалово, лимоново/, както и на камфор може да навреди. По-слабо токсичен ефект имат ароматът на карамфил, терпентин. В някои случаи определени аромати могат да имат алергизиращо действие, например евкалиптово масло.Почти всички лечебни аромати, приложени в малки дози поразредени и при по-продължителна употреба /до 10 седмици/ не увреждат организма. Никакъв риск няма при приложение на есенциите външно – разредени до 2-3 %. Ако се вдишат в концентрации като в природната въздушна среда имат само здравословно, тонизиращо и освежаващо действие.

                    Въздействие на билковите аромати

Ароматите на билки като мента, маточина, лайка, джоджан, лавандула, а също и комплексът от полски цветя в прясно окосено сено действат силно ободряващо, тонизиращо и енергизиращо.

Смес от борови клонки, лавандула, мащерка, поставени във вода и леко загрети, прочистват и освежават въздуха на стаята. Настроението се подобрява при миризмата на розмарин, бор, ела, морски водорасли. Ароматът на розата трендафила, шипката събужда чувство на нежност, тонизира и активира. Фините аромати на момина сълза, нарцис, теменуга, люляк успокояват, отпускат, когато човек е напрегнат. Възбуждащо върху централната нервна система действат някои по-силни аромати като този на орхидеята, мускуса, амбрата и др.

                    Кои миризми трябва да се избягват?

Трябва да се избягват тежки миризми на дезинфекционни препарати, мухъл, плесен, лекарствени вещества, блато, които действат потискащо, понижават настроението.   

                              Как се употребяват ароматите?

          Всички растения с ароматно и фитонцидно действие могат де се използват, като се пребивава около тях и се вдишва ароматът им /или на съответните им есенции/

          Някои от тях като: кипарис, бор, хвойна, лавандула, мента, мащерка, лайка, розмарин, роза, маточина, могат да въздействат чрез парни инхалации по следния начин. Поставят се няколко клонки или стръка в съд с 1 л вряща вода и се вдишва над съда 10-15 минути. Чрез масаж се втриват лавандуловият и камфоровият спирт или есенциите от евкалипт, роза, мента, карамфил и др. Приложението на хвойна, бор, розмарин, мащерка, лавандула за бани е много ефикасно. Поставя се едно пакетче във ваната. Под формата на билков чай се прилагат мента, мащерка, роза, маточина, джаджен, копър и др. Не се препоръчва приложението на спиртни разтвори, или маслата на есенциите вътрешно без лекарско предписание, тъй като самолекуването с тях е нежелателно при сериозни заболявания, защото може да се получи предозиране.

                                                

                                                 Доц. д-р Иванка Кирова, к.м.н.




Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ivankakirova
Категория: Други
Прочетен: 911768
Постинги: 853
Коментари: 120
Гласове: 621
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930